niedziela, 24 października 2010

Reaktor Jądrowy

Reaktor jądrowy to zespół urządzeń służących do produkcji energii wyzwalanej w trakcie reakcji jądrowych. Istnieją trzy typy reaktorów: termiczne, produkcyjne (powielające) i reaktory, w których zachodzi proces syntezy termojądrowej. W reaktorach termicznych atomy uranu zostają rozszczepione, czemu towarzyszy emisja neutronów. Pręty paliwowe otoczone są tzw. moderatorem, którym może być np. grafit. Moderator spowalnia neutrony, zwiększając prawdopodobieństwo ich zderzenia z kolejnymi atomami uranu, co powoduje emisję nowych neutronów i wydzielanie się energii w postaci ciepła. W reaktorach powielających rdzeń paliwowy otoczony jest naturalnym, trwałym uranem. Niektóre neutrony opuszczając rdzeń uderzają w atomy uranu, co powoduje, że część uranu zmienia się w izotop uranu 23 Izotop zmienia się z kolei W pluton, który służy jako paliwo w reaktorze. Reaktor taki produkuje więcej plutonu niż zużywa go jako paliwo - powiela pluton - stąd jego nazwa. Natomiast jak dotąd nie buduje się dla celów gospodarczych reaktorów wytwarzających energię na drodze syntezy termojądrowej. W reaktorach takich zamiast rozszczepiania jąder atomowych ciężkich pierwiastków, wymusza się syntezę jąder pierwiastków lekkich. We wszystkich typach reaktorów uzyskane ciepło służy do zamiany wody w parę wodną, która napędza prądnice wytwarzające elektryczność.

Rdzeń, serce reaktora jądrowego termicznego, umieszczony jest w komorze ciśnieniowej Ciepło wytworzone w trakcie reakcji rozszczepiania jąder paliwa uranowego zamienia wodę w parę wodną, która napędza turbiny generatorów wytwarzających prąd elektryczny.
Zamknięte w osłonach pręty regulacyjne sterczą nad prętami paliwowymi reaktora w elektrowni jądrowej
Elementy paliwowe reaktora otoczone są moderatorem, np. grafitem, który spowalnia wyemitowane elektrony tak, że mogą rozszczepiać następne atomy uranu. Przebieg tej reakcji łańcuchowej kontroluje się za pomocą wsuwanych i wysuwanych prętów regulacyjnych, które wychwytują nadmiar neutronów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz