niedziela, 24 października 2010

Energia Jądrowa


Energią jądrową nazywa się energię otrzymywaną w wyniku przemian jąder atomowych, czyli małego i ciężkiego skupiska cząstek w środku atomu. Energię jądrową można wyprodukować na dwa sposoby, poprzez rozszczepienie lub syntezę jąder atomowych. Ciężkie jądra promieniotwórczych pierwiastków, takich jak uran czy pluton, można rozszczepiać na dwa jądra. Przy rozszczepianiu uwalniane są z jądra neutrony, które zderzając się z innymi jądrami powodują ich podział i emisję kolejnych neutronów. Nosi to nazwę reakcji łańcuchowej. Warunkiem wywołania samopodtrzymującej się reakcji jądrowej jest spowolnienie neutronów. W tym celu stosuje się specjalną substancję, zwaną moderatorem. Neutrony zderzając się z cząsteczkami moderatora wytracają prędkość podgrzewając jednocześnie moderator. Powstałe w ten sposób ciepło ogrzewa wodę tak, że powstaje para, która napędza turbinę wytwarzającą elektryczność. Innym sposobem otrzymania energii jądrowej jest synteza jądrowa, w której łączą się jądra lekkich pierwiastków. Jak na razie syntezy jądrowej nie udało się jednak przeprowadzić tak, aby można ją było zastosować w gospodarce jako źródło energii.

Około 1,8 miliarda ton w musiałyby zużywać rocznie elektrociepłownie, żeby zaspokoić światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku energii jądrowej wystarczyłoby tylko 135 ton deuteru, podobnego do wodoru pierwiastka stanowiącego paliwo w procesje syntezy jądrowej Każdy metr sześcienny wody morskiej zawiera 35 gramów deuteru. Jak więc widać, zasoby paliwa jądrowego są prawie niewyczerpalne.

W procesie rozszczepiania jąder uwalniane są znaczne ilości energii, kiedy w wyniku zderzenia ze spowolnionym neutronem rozbity zostaje atom uranu. Po rozszczepieniu każdego z jąder uranu wyemitowane zostają kolejne trzy neutrony które rozszczep następne atomy uranu. W ten sposób wywołana zostaje samopodtrzymująca się reakcja łańcuchowa,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz