as połowicznego rozpadu (
zaniku) (
okres połowicznego rozpadu) jest to czas, w ciągu którego liczba nietrwałych obiektów lub stanów zmniejsza się o połowę. Czas ten, oznaczany symbolem
T1/2, zgodnie z definicją musi spełniać zależność:
-
gdzie
- N(t) – liczba obiektów pozostałych po czasie t,
- N0 – początkowa liczba obiektów.
Pierwotnie czas ten dotyczył nietrwałych jąder atomowych pierwiastków (promieniotwórczych). W tym przypadku po czasie połowicznego rozpadu aktywność promieniotwórcza próbki zmniejsza się również o połowę. Okres połowicznego rozpadu dotyczy również nietrwałych cząstek. Może być wyznaczony z wykładniczego charakteru rozpadu, który w przypadku izotopów promieniotwórczych nosi nazwę prawa rozpadu naturalnego.
Szereg promieniotwórczy –
Szereg nuklidów* promieniotwórczych przekształcających się kolejno jedne w drugie na drodze rozpadów promieniotwórczych. Kolejne produkty rozpadów promieniotwórczych tworzą szereg, który rozpoczyna się izotopem promieniotwórczym o długim okresie półtrwania, a kończy izotopem trwałym (niepromieniotwórczym). Przemiany jądrowe zachodzące w szeregach to przemiany typu alfa α i beta β-. W pierwszym przypadku następuje przesunięcie pierwiastka w układzie okresowym o dwa miejsca w lewo (zmniejszenie liczby atomowej o 2 i liczby masowej o 4), w drugim przypadku o jedno miejsce w prawo (wzrost liczby atomowej o 1 i brak zmiany liczby masowej)
Nuklid* – w fizyce jądrowej, jądro atomowe o określonej liczbie nukleonów (protonów i neutronów)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz